1 Pierwszy "Dzień Osadnika" | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Czwartek III tygodnia okresu wielkanocnego

HISTORIA 14 września 2016 15:23 wyświetleń: 19182 pf
Tematy: Kościół lokalny (111) |

Pierwszy "Dzień Osadnika"

8 września miała miejsce rocznica odprawienia pierwszej po wojnie Mszy Świętej w Pyrzycach. W niedzielę przypadającą najbliżej tego dnia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z oddziałem w Pyrzycach zorganizowało obchody Dnia Osadnika, aby upamiętnić wszystkich tych, którzy przyjechali na ziemie zachodnie po II wojnie światowej i odbudowywali Pyrzyce.

Dzień Osadnika odbył się po raz pierwszy. Jak zaznaczają organizatorzy, rocznica odprawienia pierwszej Mszy Świętej zdaje się być najlepszym dniem, aby upamiętnić tych, którzy z różnych części kraju przyjechali na zniszczone Pomorze Zachodnie i budowali na nim polską wiarę, kulturę i życie społeczne. – W przekazach jasno wybrzmiewa fakt, że wielu ludzi nie chciało osiedlać się w miejscowościach, w których nie było katolickiego księdza. Trudno więc uznać za początek polskości tutaj inną datę, niż odprawienia pierwszej Mszy – mówi Remigiusz Pajor-Kubicki, prezes Zarządu Diecezjalnego KSM. Uroczystej Mszy Świętej, w której udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu oraz liczne poczty sztandarowe przewodniczył ks. Eugeniusz Śpiewak SChr, duszpasterz parafii pw. św. Ottona, w której odbywała się uroczystość, a także jej wikariusz w latach 60. W homilii wielokrotnie odwoływał się do swoich wspomnień, przypomniał także historię odradzania się katolickiej wiary w Pyrzycach.

Po zakończonej Eucharystii delegacje złożyły wieńce pod znajdującą się w kościele tablicą poświęconą osadnikom, natomiast później uczestniczyły w krótkim apelu, który młodzież poprowadziła przed kościołem. W uroczystości licznie uczestniczyli starsi mieszkańcy, na których twarzach malowała się radość, ale i nostalgia za czasami ciężkiej pracy. – Cieszymy się, że Dzień Osadnika spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. W charyzmat naszej wspólnoty wpisuje się patriotyzm, a na Pomorzu Zachodnim chcemy go okazywać przede wszystkim pamiętając o osadnikach – mówi Wiktor Stankiewicz, prezes oddziału KSM w Pyrzycach. Dzień ten zostanie wpisany na stałe do kalendarza uroczystości Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na Pomorzu Zachodnim.

Więcej zdjęć w fotogalerii: http://kuria.szczecin.pl/fotogalerie/Pierwszy-Dzien-Osadnika_2998

KSM Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

aktualizowano: 2016-10-07 15:45