1 Oświadczenie Księdza Arcybiskupa Metropolity w sprawie deklaracji lekarzy katolickich | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Czwartek III tygodnia okresu wielkanocnego

INSTYTUCJE

INSTYTUCJE 1 czerwca 2014 17:00 wyświetleń: 23935
Tematy: Abp. Andrzej Dzięga (93) |

Słowo Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego w związku z Deklaracją wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej, podpisaną przez kilka tysięcy lekarzy polskich.

OŚWIADCZENIE

Pragnę podziękować i pogratulować kilkudziesięciu lekarzom z naszej Archidiecezji, którzy – nie mając formalnego obowiązku w tym zakresie – wraz z kilkoma tysiącami lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów z całej Polski zechcieli jednak dać dodatkowe, zewnętrzne świadectwo swojej osobistej wiary oraz płynących z niej powinności sumienia, i złożyli swoje podpisy pod dokumentem: Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej.

W niekatolickich mediach dokument ten wywołał w ostatnich dniach ostrą dyskusję oraz krytykę. Podstawą tej krytyki jest lansowana ostatnio w Polsce niebezpieczna teza, iż każdy lekarz musi wykonywać wszystkie zabiegi i procedury medyczne, dopuszczone prawem państwowym, o których wykonanie jest poproszony przez pacjenta, lub którego wykonanie jest mu zlecone przez pracodawcę, a jeśli odmawia, sam musi wskazać kolegę, który tej czynności dokona.

Wszystkim mniej zorientowanym przypominam, że we wspomnianym dokumencie lekarze ci podpisali jedynie zobowiązanie, iż będą konsekwentnie leczyli swoich pacjentów, czyli będą chronili życie i zdrowie każdego człowieka od poczęcia (co w praktyce oznacza: od momentu medycznego stwierdzenia zaistnienia życia człowieka) aż do jego naturalnej śmierci. Lekarze ci potwierdzają jednocześnie wolę stosowania niezmiennej od wieków podstawowej zasady etyki lekarskiej, iż nie będą świadomie współdziałać w zadawaniu śmierci komukolwiek, także przez podawanie środków śmiercionośnych, chociażby wpisane były one niesłusznie na listę lekarstw. Takie stanowisko, samo w sobie bardzo słuszne i oczywiste dla ogółu lekarzy, sygnatariusze dokumentu wspierają dodatkowo faktem wyznawania wiary katolickiej oraz przyjęcia rozumnej, zgodnej z nauką chrześcijańską, koncepcji człowieka.

Tak zwana klauzula sumienia, czyli prawna gwarancja wolności lekarza do odmowy zadawania śmierci, musi być respektowana przez każdy system mądrego prawa. Lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci i wszyscy, od których zależy medyczna ochrona zdrowia i życia ludzkiego, mają prawo także do jej konsekwentnego stosowania w Polsce.

Modlę się za Was, nasi kochani lekarze i dziękuję Wam wszystkim za mądrość i za odwagę. Modlę się też za wszystkich, od których zależy promulgowanie oraz interpretacja prawa w Polsce, aby nie bali się być ludźmi dobrymi i mądrymi.

/-/ + Andrzej Dzięga
 Arcybiskup Metropolita