1 „BOŻY TORNISTER” DUSZPASTERZA I KATECHETY – 43. SZCZECIŃSKIE DNI KATECHETYCZNE | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych
Aktualności 7 sierpnia 2017 23:00 wyświetleń: 7109

„BOŻY TORNISTER” DUSZPASTERZA I KATECHETY – 43. SZCZECIŃSKIE DNI KATECHETYCZNE

W dniach 8 – 9 września 2017 r. księża i katecheci archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej rozpoczęli nowy rok katechetyczny, biorąc  udział w 43. Szczecińskich Dniach Katechetycznych i  przeżywając je pod hasłem: „Boży tornister duszpasterza i katechety”.

 

 

W sobotę spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył i i homilię wygłosił ks. bp Henryk Wejman. Ks. Biskup przypomniał katechetom, że ich podstawowym obowiązkiem jest formowanie sumień dzieci i młodzieży, które musi się opierać na umiłowaniu prawdy: „katecheta winien odsłaniać prawdę, której głębia jaśnieje w Chrystusie i pomagać uczniowi w rozpoznaniu tej prawdy.” Bp Henryk mówił też o niezbędnym w procesie wychowawczym stawianiu wymagań, przywołując słowa św. Jana Pawła II, skierowane do młodzieży: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”, kładąc nacisk na ponadczasowość tego przesłania.

W dalszej części homilii ks. Biskup zachęcał słuchaczy do uwrażliwiania uczniów na fundamentalne wartości: prawdę, dobro i piękno oraz przywołał  prawdę, o której każdy uczący i wychowujący powinien stale pamiętać: przekaz dotyczący wartości musi być ściśle związany ze świadectwem, czyli życiem tymi wartościami. Stwierdził, że przyszłość Kościoła i naszej Ojczyzny w dużym stopniu zależy od pracy katechetów. - Życzę Wam, abyście w swojej pracy katechetycznej doświadczali szacunku i otwartości uczniów na prawdę i dobro. Niech szkoła będzie dla was miejscem wzajemnego ubogacania się wartościami – zakończył bp Henryk swoje przesłanie do katechetów.

Na zakończenie Mszy św. ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie,  podziękował paniom katechetkom, które zakończyły swoją pracę w szkole i odchodzą na zasłużoną emeryturę, a ksiądz Biskup wręczył im pamiątkowe dyplomy i upominki. Po Mszy św. ks. Dyrektor przedstawił i powitał zaproszonych gości – prelegentów, którzy mieli w swoich wystąpieniach nawiązać do przesłania tego spotkania. - Tornister kojarzy się ze szkołą, więc na początku roku szkolnego będziemy się wspólnie zastanawiać, co katecheta powinien w tym roku do tego „Bożego tornistra” włożyć, żeby z tym  pójść do swoich uczniów – powiedział przed konferencjami prelegentów .

Pierwszy  wystąpił ks. Jan Fecko, Dyrektor Centrum Formacji Misyjnej przy Komisji  ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski, który przybliżył  ideę powstania Centrum. Przedstawił w skrócie historię pracy polskich misjonarzy na całym świecie oraz opowiedział jak wygląda formacja duchowa i kompleksowe, dziewięciomiesięczne  przygotowanie kandydatów na misjonarzy do pracy na misjach. Temat misji jest bliski katechetom naszej archidiecezji ze względu na lutowy wyjazd do Kenii ich przedstawicieli i związane z tym „akcje misyjne”, podejmowane niemal we wszystkich szkołach i parafiach.

Kolejnym prelegentem był ks. dr hab. Hubert Łysy, pracownik Uniwersytetu Opolskiego oraz proboszcz parafii  Opole - Wrzoski. Temat jego wystąpienia, to: „Idźcie i głoście! Niewykorzystane szanse przepowiadania w roku liturgicznym?” (znak zapytania jest celowy, gdyż jest to postawienie problemu, a nie – stwierdzenie). Zachęcał katechetów do ścisłej współpracy z duszpasterzami na polu głoszenia Ewangelii na terenie swojej parafii. „Idźcie i głoście …” nie oznacza tylko wychodzenia na ulice i szukania „zagubionych owieczek”, czy też wyjazdu na misje. Ks. Hubert zwracał uwagę na odpowiedzialność duszpasterzy i katechetów za tych wiernych, „którzy się pogubili”, jak sam to określa, ale wracają z okazji wydarzeń roku liturgicznego, przyjmowania sakramentów przez ich bliskich, czy też uczestniczenia w pogrzebach. Podawał konkretne przykłady, w jaki sposób można wykorzystać te szanse, tzn. zauważyć tych ludzi i tak ich potraktować, żeby znowu nie odeszli, tylko zostali we wspólnocie Kościoła.

Drugą część swojego wystąpienia opatrzył tytułem: „Wykorzystana szansa przepowiadania z okazji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej”. Podpowiadał, jak można przygotować tę uroczystość, aby dobrze przeżyli ją wszyscy: dzieci, ich rodzice i przybyli  goście. Podkreślał, że treści mają być tradycyjne, jednak podane w sposób nowoczesny, czyli tak, żeby dotarły i poruszyły człowieka żyjącego tu i teraz. Ksiądz Hubert mówił tak obrazowo i sugestywnie, że z całą pewnością wykorzystał szansę, jaką było spotkanie  z katechetami Ziemi Zachodniopomorskiej, a owoce tego spotkania będą widoczne w ich szkołach i parafiach. Katecheci podziękowali za wystąpienie gromkimi brawami.

Trzecim gościem spotkania był Brat Tadeusz Ruciński ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (popularna nazwa: bracia szkolni)  z Częstochowy, rekolekcjonista, a także znany i lubiany autor  książek  dla dzieci (laureat nagrody FENIKS 2017 w kategorii „książka dla dzieci”). Brat Tadeusz przygotował wystąpienie na temat niezwykle aktualny i ważny: „Wirtualna duchowość. Dzieci i młodzież w sieci”. Dotknął problemu, który zauważa w swoim otoczeniu (nie tylko wśród uczniów)  każdy katecheta i często nie wie, co ma z tym zrobić. Chodzi o uwikłanie dzisiejszego człowieka, zwłaszcza młodego, w „sieć”, czyli w szerokim rozumieniu wszystko, co się wiąże z komputerem  (telefon komórkowy to też mały komputer).

Prelegent stwierdził, że poprzez „sieć” odbywa się „wywodzenie” dzieci: z domu, z rodziny, z Kościoła, a to wszystko dzieje się w środku domu, a raczej – mieszkania. Nasze dziecko jest obecne w domu czy w szkole tylko ciałem, ale jego uwaga, myśli, zainteresowania są cały czas poza tymi miejscami, czyli „w sieci”. Dzisiaj dzieci już nie tęsknią za wędrówkami w góry, żeby podziwiać piękno przyrody; już nie potrzebują spotkań z kolegami, bo wszystko mają w wirtualnym świecie, w którym lepiej się czują niż w tym realnym (a przynajmniej tak im się wydaje). Brat Tadeusz stwierdził, że dzisiaj trwa wojna o dusze młodych ludzi. Mówił: „Nasze dzieci nie mają w sobie radości, bo coś poraziło ich zdolność do radości, do zachwytu, do tańczenia z radości. Następuje >paraliż duszy<, czyli zanik zdolności do życia duchowego, do dobra. I wtedy zjawia się depresja, potrzeba używek, opętanie muzyką satanistyczną, autoagresja, próby samobójcze”.

Prelegent podawał wiele przykładów zagrożeń płynących „z sieci”. Czy widzą to rodzice, nauczyciele? Czy widzimy to my, katecheci? A jeżeli tak, to czy walczymy o nasze dzieci, czy może machamy ręką mówiąc, że tego i tak nie zmienimy? Brat Tadeusz podkreślał, że jesteśmy odpowiedzialni za dusze naszych uczniów i nic nas nie zwalnia z walki o nie. Jak mamy walczyć? Dostaliśmy podpowiedź: musimy poznać naszych podopiecznych, czyli poświęcać im czas, słuchać ich, interesować się tym, co robią, co myślą, czego głęboko pragną (nieraz nieświadomie), czego potrzebują. Musimy wzbudzać w nich tęsknotę za Bogiem, za dobrem i pięknem. Powinniśmy z nimi rozmawiać, tłumaczyć, starać się ich zrozumieć,  modlić się za nich i mówić im o tym. Nie wolno nam się zrażać, jeżeli usłyszymy, że nas nie potrzebują , że jesteśmy zbędni, bo to nieprawda. Jesteśmy konieczni po to, żeby uczyć dzieci odróżniać dobro i zło, żeby ich odwieść od zła i poprowadzić ku dobru. To są myśli i rady brata Tadeusza. A na koniec jeszcze coś bardzo konkretnego, co wynika z jego własnego doświadczenia: „Módlcie się do swojego Anioła. Wzywajcie go, kiedy tracicie moce, siły, światło w sobie. Ale módlcie się też do tych Aniołów, które są przy tych dzieciach i uruchamiajcie ich moce”. Swoje wspaniałe wystąpienie br. Tadeusz Ruciński zakończył, a raczej zwieńczył modlitwą, prosząc wszystkich o wspólne jej odmówienie: „Aniele Boży, Stróżu mój, Tobie Bóg oddał mnie. Oświecaj więc, kieruj, prowadź i strzeż mnie dzisiaj, amen”. Bardzo głośne i długie brawa były podziękowaniem za bezcenne rady, wskazówki i uwagi, przekazane w tak fantastyczny sposób.

 

Potem były jeszcze trzy krótkie wystąpienia: ks. Tomasz Kancelarczyk zachęcał  katechetów do włączania się we wspaniałe akcje podejmowane w obronie życia przez Bractwo Małych Stópek; katechetka Marzena Danowska przedstawiła plany związane z goszczeniem w naszej archidiecezji kenijskiego księdza Jeremy Kabuga z Kipsing, którego  przyjazd finansują i organizują katecheci; pani Krystyna Piotrowska – Szymala, diecezjalny doradca życia rodzinnego, zachęcała do podjęcia  pięknej służby małżeństwom i rodzinom naszej archidiecezji.

 

Spotkanie, jak zwykle zakończyło się  posiłkiem  w refektarzu seminaryjnym. Po wzmocnieniu się na duchu i ciele, przyszła pora pożegnania i umówienia się na spotkania podczas rekolekcji, warsztatów, pielgrzymek i przy innych okazjach.

 

Po tak głęboko przeżytych Dniach  Katechetycznych (takie były zdania katechetów),  z większym entuzjazmem będzie można rozpocząć nowy rok ciężkiej pracy oraz podjąć tę „piękną odpowiedzialność”, o której mówił do polskich katechetów kenijski kardynał John Njue.

 

Tekst i zdjęcia: Iwona Łosiewicz

aktualizowano: 2017-09-17 19:02
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności