1 Szczecin | Kościół Szczecińsko-kamieński

Szczecin 27 września 2012 11:56 wyświetleń: 18100
Tematy: Szczecin (103) |

Serce Carla Loewe powróci do szczecińskiej katedry

Zakończono prace badawcze związane z odnalezieniem w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie urny zawierającej serce Carla Loewe, wybitnego kompozytora, ewangelickiego kantora i organisty kościoła św. Jakuba w latach 1820-1866. Zgodnie z pragnieniem kompozytora serce powróci do szczecińskiej katedry.

Uroczysta Msza św. za śp. Karla Loewe odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w niedzielę, dnia 7 października 2012 r., o godz. 18.00, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. Po Mszy św. nastąpi ekumeniczna liturgia złożenia urny z sercem w miejscu jej odnalezienia. W czasie liturgii usłyszymy utwory religijne autorstwa kompozytora.

W przeddzień, tj. w sobotę,  dnia 6 października 2012 r., zapraszamy na galowy koncert oratoryjny zatytułowany „Szczecin Carlowi Loewe”, który odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej o godz. 19.00. Patronat honorowy nad koncertem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Niezwykłym wydarzeniem podczas koncertu będzie mapping, który stworzy obraz XIX- wiecznego kościoła św. Jakuba w Szczecinie z czasów Carla Loewego.

Zobacz więcej o znalezieniu serca

W związku z ujawnieniem urny podczas prac remontowych w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie w dniu 27 lutego 2012 r. rozpoczęto badania identyfikacyjne. W dniu 5 marca 2012 r. w Bazylice Katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie zebrała się Komisja powołana przez Księdza  Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego w celu określenia zawartości i wartości historycznej urny kamiennej znalezionej podczas prac remontowych w filarze szczecińskiej katedry. Do prac komisji zaproszono Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawiciela Zakładu Medycyny Sądowej PUM.

Badania w Zakładie Medycyny Sądowej PUM rozpoczęto 21 marca 2012 roku. Pierwszym etapem było otwarcie kamiennej urny. Po otwarciu urny w jej wnętrzu ujawniono metalową kapsułę zatopioną w urnie (fotografie 1-2)
Badania podjęto ponowienie 26 marca. Konserwator Zabytków wydobył metalową kapsułę (fotografie 3-5). Kapsuła została następnie otwarta w miejscu złączenia dwóch jej połówek (fotografia 6).
Wewnątrz kapsuły ujawniono zawinięte w papier serce ludzkie (fotografie7-8).

Po wydobyciu narządu natychmiast rozpoczęto badania genetyczne. Serce należało do mężczyzny, ustalono profil genetyczny w systemie do identyfikacji osobniczej. Ustalony profil genetyczny nadaje się do dalszych badań porównawczych DNA.

Serce Carla Loewe zostało powtórnie zamkniete w kapsule i umieszczone w tej samej kamienne urnie w celu powtórnego złożenia w miejscu znalezienia.

Fotografie: Zakład Medycyny Sądowej PUM

aktualizowano: 2013-03-04 23:34