Biskupi Szczecińsko-Kamieńscy_biografie

Biskupi Szczecińsko-Kamieńscy_biografie 9 stycznia 2007 12:26 wyświetleń: 40942 Webmaster

+ Abp Zygmunt Kamiński

ARCYBISKUP SENIOR 
Zygmunt Kamiński
 
Arcybiskup Zygmunt Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu Bełżycach na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, 22 grudnia 1956 r. został wyświęcony na kapłana przez bp. Piotra Kałwę.
 
Był wikariuszem: w Piaskach (1957-1959), w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (1961-1963) i parafii św. Teresy w Lublinie (1963-1966).
 
W latach 1959-1961 studiował ponadto na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, gdzie w 1971 r. uzyskał doktorat. Od 1966 r. pracował w Kurii Diecezjalnej Lubelskiej jako notariusz, referent ds. duszpasterstwa młodzieży i wizytator nauczania katechetycznego. Od 1975 r. był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.
 
28 października 1975 r. papież Paweł VI mianował go biskupem tytularnym Midica i biskupem pomocniczym lubelskim. Sakrę biskupią przyjął 30 listopada 1975 r. z rąk bp. Bolesława Pylaka.
 
W latach 1975-1984 pełnił ponadto funkcję wikariusza generalnego, dziekana Kapituły Katedralnej Lubelskiej, wykładowcy prawa kanonicznego w seminarium lubelskim i Wydziale Teologicznym KUL. Jako biskup w latach 1976-1984 był także proboszczem parafii katedralnej w Lublinie.
 
10 stycznia 1984 r. mianowany koadiutorem biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, a 4 lutego 1988 r. został biskupem płockim.
 
1 maja 1999 r. decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II przeniesiony z diecezji płockiej na stolicę metropolitalną archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Uroczysty ingres do katedry, poprzedzony kanonicznym objęciem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, odbył 23 maja 1999 r.
 
W Konferencji Episkopatu Polski był:
- przewodniczącym strony Kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo - Kościół,
- członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu,
- członkiem Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski,
- wiceprezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
- członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej
- przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.  
 
 W dniu 21 lutego 2009 r., Ojciec Święty Benedykt XVI przyjąła rezygnację Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego z funkcji Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego i na Jego nastepcę mianował Biskupa Andrzeja Dzięgę, dotychczasowego biskupa Diecezji Sandomierskiej.  
 
Abp Kamiński lubi czytać utwory Mickiewicza, ks. Twardowskiego, literaturę prawniczą i społeczną. Chętnie ogląda transmisje z meczów piłki nożnej, siatkówki i zawodów lekkoatletycznych.
 
Jako Arcybiskup Senior  wspierał swoją mądrością duszpasterską, żarliwą modlitwą oraz nieustannie Bogu ofiarowywanym, ciągle pogłębiającym się cierpieniem.
 
Zmarł 1 maja 2010 r., w jedenastą rocznicą ogłoszenia Jego nominacji na Urząd Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz w przeddzień święta swojego umiłowanego Patrona.
aktualizowano: 2017-03-25 17:02

Polecane:

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2018

W dniach od 28 do 29 września 2018 roku miała miejsce coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, po którym odbyło się czuwanie, prowadzone przez wspólnotę Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. O północy odprawiona została uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył Ks. Biskup Henryk Wejman, a podczas której homilię wygłosił Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga. Trud podróży i całonocnego czuwania pielgrzymów zakończony został poranną Drogą Krzyżową na Jasnogórskich Wałach i błogosławieństwem pod figurą św. Jana Pawła II, które jak powiedział ks. Arcybiskup, stało się już tradycją.
fot. al. M. Kuligowski
fot. al. Ł. Knapkiewicz
»

Konferencja naukowa - KOŚCIÓŁ KATOLICKI NA POMORZU ZACHODNIM W LATACH 1979–1989/1990

W dniach 16-17 października 2018 r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, odbędzie się konferencja naukowa "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1979–1989/90". Okres ten był czasem niezmiernie ważnym i przełomowym w naszej Ojczyźnie, a w procesie odzyskiwania pełnej wolności Kosciół Katolicki w Polsce miał swój niezatarty i niezaprzeczalny udział. Konferencja zorganizowano przy współracy z IPN.

 

»

Od Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej do Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej (1945-1995)

Z okazji 50-lecia polskiej administracji kościelnej na Pomorzu Zachodnim pragnę ukazać dzieje tych Ziem na przykładzie jej dziesięciu rządców.

15 VIII 1945 r. kardynał August Hlond, arcybiskup Gniezna i Poznania, Prymas Polski - w oparciu o udzielone mu 8 lipca 1945 r. specjalne pełnomocnictwo zawarte w sygnowanym przez Domenico Tardiniego dokumencie Kongegacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych - ustanowił polskich administratorów apostolskich na przypadłych Polsce po II wojnie światowej terenach północnych i zachodnich, zwanych Ziemiami Odzyskanymi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone