1 O szafarzach nadzwyczajnych Komunii Świętej | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina Wtorek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej 2 lipca 2014 20:39 wyświetleń: 11119

O szafarzach nadzwyczajnych Komunii Świętej

Sobór Watykański II dowartościował uczestnictwo wiernych świeckich w życiu i misji Kościoła. „Czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie” – pisał autor Listu do Diogneta już w II wieku. Jedną ze specyficznych posług ludzi świeckich, wynikającą z kapłaństwa powszechnego, otrzymanego na chrzcie i bierzmowaniu, a realizowaną w ramach celebracji liturgicznej, jest szafarstwo nadzwyczajne Komunii świętej.

Zadaniem nadzwyczajnych szafarzy jest zanoszenie Komunii św. chorym i starszym, którzy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii w kościele, a także pomoc kapłanom w udzielaniu Komunii św., kiedy jest większa liczba wiernych. Kościół wznowił tę posługę po wiekach instrukcją Stolicy Apostolskiej Immensaecaritatisz dnia 29 stycznia 1973 r. Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła posługę nadzwyczajnych szafarzy w dniu 2 maja 1990 r., określając warunki, według których biskupi diecezjalni mogą zastosować kan. 910 i 230 Kodeksu Prawa Kanonicznego, traktujące o tej posłudze. Kwestię przygotowania i sposobu pełnienia posługi w Polsce omawia Modyfikacja instrukcji w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z dnia 22 czerwca 1991 r. z dnia 18 października 2006 r. W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej obowiązuje ponadto Instrukcja dotycząca nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z dnia 25 lutego 2003 r. Pierwsi szafarze nadzwyczajni w naszej archidiecezji zostali ustanowieni w 2004 r. Kurs na szafarzy przeprowadzany był już kilkakrotnie. Odbywa się on mniej więcej co dwa lata.

aktualizowano: 2015-09-22 17:26
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności