1 Wierzę w Syna Bożego – rekolekcje nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina Wtorek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej 7 listopada 2014 02:13 wyświetleń: 8802

Wierzę w Syna Bożego – rekolekcje nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej

Przeszło czterdzieści lat temu, mając na względzie „dobro duchowe wiernych i prawdziwą konieczność”, Stolica Apostolska wprowadziła posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej /Immensae caritatis, 29 I 1973/. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodnie stwierdziła, iż „na pierwszym miejscu należy zatroszczyć się o to, ażeby ze względu na brak szafarzy Komunii świętej przyjmowanie Jej nie stało się niemożliwe lub utrudnione”.

Uwzględniając życzenia wielu biskupów i kapłanów Konferencja Episkopatu Polski 2 maja 1990 roku określiła warunki, według których biskupi diecezjalni w Polsce mogą zastosować kan. 910 i 230 Kodeksu Prawa Kanonicznego, czyli powołać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Opracowano i wydano „Instrukcję w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej” /22 VI 1991/, która wskazuje, jak powinna przebiegać formacja nadzwyczajnych szafarzy, jak powinna wyglądać ich posługa podczas Mszy świętej oraz pomoc w zanoszeniu Komunii świętej chorym.

Nadzwyczajny szafarz, niekiedy określany też jako pomocnik Komunii świętej, pomaga w rozdawaniu Komunii, gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych przy braku szafarzy, albo gdy szafarze ci są zajęci innymi czynnościami duszpasterskimi lub gdy udzielanie Komunii świętej utrudnia im stan zdrowia albo podeszły wiek. Poza przypadkami choroby lub niedołężności odprawiający kapłan, a także koncelebransi, nie mogą wyręczać się posługą pomocników, sami nie rozdzielając Komunii świętej. Liczba pomocników Komunii świętej zależeć powinna od wielkości parafii i liczby odprawianych mszy. Pomocnik powinien usługiwać zasadniczo podczas jednej Mszy świętej w ciągu dnia i mieć możliwość zastępstwa w wypadku choroby lub wyjazdu poza parafię.

Posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w naszej archidiecezji zapoczątkowano 10 lat temu. Mocą decyzji Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Zygmunta Kamieńskiego, zatwierdzającej stosowną diecezjalną instrukcję w tym względzie /23 II 2003/, grupa kandydatów wytypowanych przez proboszczów różnych parafii przystąpiła do specjalnego kursu pastoralno-liturgicznego. Po jego zakończeniu błogosławieństwo do pełnienia posługi w sierpniu 2004 roku przyjęło przeszło 40 mężczyzn. Obecnie, po czterech edycjach kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, stosowną posługę w naszej diecezji pełni około 80 mężczyzn.

Istotnym elementem w procesie formacji, jak i stałego duchowego rozwoju osób pełniących posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej, jest cykliczny udział w odpowiednich dniach skupienia i rekolekcjach. „Wierzę w Syna Bożego” – pod takim hasłem przebiegał czas rekolekcji prowadzonych przez diecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, ks. Wojciecha Zimnego, w których uczestniczyło ponad 30. osobowe grono szafarzy z różnych zakątków diecezji. Rekolekcyjny Dom św. Józefa w Szczecinie w dniach 12-14 września 2014 roku stał się miejscem duchowego wyciszenia i okazją do osobistej, jak i wspólnotowej refleksji dotyczącej istoty i jakości posługi nadzwyczajnego szafarza. Modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu, codzienna Eucharystia, to nieodłączne elementy takich rekolekcji. Czas wypełniały również konferencje ks. Wojciecha, poświęcone rozważaniu słowa Bożego. Jedną z konferencji, związaną z prawnymi aspektami szafarskiej posługi, wygłosił zaproszony w tym celu ks. Robert Kaszak, notariusz z kancelarii Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. Pomogła ona we wnikliwej analizie niuansów związanych z omawianą posługą, wynikających często z różnej interpretacji stosownych instrukcji lub też zapisów prawa kanonicznego. Była to także okazja do zadawania pytań i uzyskania precyzyjnych prawniczych odpowiedzi lub komentarzy.

Rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej to w końcu także okazja do wspólnotowego spotkania, które umożliwia wymianę doświadczeń dotyczących pełnienia posługi. Doświadczeń nie tylko związanych z pomocą przy rozdzielaniu Komunii świętej podczas Eucharystii i zanoszeniem Jej chorym, ale również tych duchowych, osobistych, bogatych emocjonalnie, dotykających obszarów przenikania się misji niesienia Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie z cierpieniem, oczekiwaniem, czy wręcz tęsknotą chorych.

Czas duchowej odnowy spięty tematyczną klamrą „Wierzę w Syna Bożego” z pewnością pozwala nabrać sił i wzniecić entuzjazm, aby w przyszłej posłudze nie topić jej szczególnej istoty w oparach rutyny. Papież Franciszek w adhortacji Evangelii gaudium przypomina, iż będąc „(…) zjednoczonymi z Jezusem, szukamy tego, czego On szuka, kochamy to, co On kocha. Ostatecznie to, czego szukamy, jest chwałą Ojca, żyjemy i działamy „ku chwale majestatu jego łaski”/Ef 1, 6/(…)”. W posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej wpisany jest udział w dopełnianiu zjednoczenia z Jezusem chorych wyrażany misją niesienia im Ciała Chrystusa. To ważne i o tym ciągle warto pamiętać…

Adam Szewczyk

aktualizowano: 2015-09-23 13:40
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności