1 XX Chojeńskie Nabożeństwo Ekumeniczne | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 20 kwietnia 2024 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha Sobota III tygodnia okresu wielkanocnego

Ekumenizm

Ekumenizm 31 sierpnia 2009 12:11 wyświetleń: 10675

XX Chojeńskie Nabożeństwo Ekumeniczne

W Chojnie odbyło się jubuleuszowe 20. spotkanie ekumeniczne w ramach trwających w tym mieście Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu. We wspólnym nabożeństwie ekumenicznym, w sobotę 29 sierpnia, w murach odbudowywanego Kościoła Mariackiego, wziął udział Arcybiskup Marian Przykucki.
        Ekumenizm to dążenie do jedności w wierze, sakramentach, modlitwie, wspólnocie osobowej trwa w wytężonej pracy Kościoła Powszechnego szczególnie od czasów Vaticanum II. Wiele już uczyniono kroków do tego, by podzielone przez schizmę wschodnią ( 1054 r.) oraz reformację Marcina Lutra (1517) chrześcijaństwo mogło zjednoczyć się we wspólnocie ołtarza. Trwają więc w wielu wymiarach prace teologiczne, które sprawić mają, że dzielące różnice doktrynalne przestaną być przeszkodą. Odbywają się spotkania wiernych, które służyć mają wzajemnemu otwarciu się i poznaniu siebie w atmosferze wiary. Niezwykłe znaczenia mają jednak nabożeństwa ekumeniczne, których fundamentem jest modlitwa o jedność. Pięknym przykładem tego wołania jest coroczne spotkanie ekumeniczne, które od 20 lat odbywa się w murach odbudowującego się monumentalnego kościoła Mariackiego w Chojnie.
        W tym roku to jubileuszowe spotkanie miało miejsce w sobotę 29 sierpnia w ramach „ Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu”. W pierwszym dniu w chojeńskim ratuszu odbyła się dyskusja panelowa. Której głównym przekazem było pytanie o to: „ Jakiej chcemy jedności?”. W bardzo serdecznej i rzeczowej atmosferze dyskutowali ze sobą zarówno duchowni katoliccy jak i ewangeliccy. Natomiast tradycyjne już spotkanie ekumeniczne w Kościele mariackim zgromadziło w wypełnionym w dużej części dawnych i obecnych mieszkańców Chojny oraz liczne grono duchowieństwa. Nabożeństwu przewodniczył ks. abp. senior Marian Przykucki w asyście pastora Berta Schwarza z Hanoweru a także ks. inf. Stanisława Szwajkosza, ks. prał. Aleksandra Ziejewskiego, ks. prał. Antoniego Chodakowskiego – gospodarza Kościoła Mariackiego, który powitał zgromadzonych i wprowadził w tegoroczną problematykę nabożeństwa: „Otoczmy troską życie”. Przypomniał wartości życia , jego świętości oraz wymiarze życia duchowego, które ma kolosalne znaczenie w kształtowaniu świadomości ludzkiej wpływającej na jego życie wewnętrzne. Następnie pastor B. Schwarz natchnął zgromadzonych myślami dotyczącymi wartości pokoju i budowania trwałych dróg do przebaczenia i życia we wspólnocie miłości. Po wysłuchaniu biblijnej lektury homilię wygłosił ks. abp M. Przykucki. Pochylił się w niej nad znaczeniem pojęcia słowa wspólnota, która oparta ma być na Bogu oraz uniwersalnych wartościach wszczepionych w serca ludzkie. Nawiązał także do troski życie wynikającej z jego świętości oraz poczucia wagi i znaczenia każdego życia w kontekście rocznicy wybuchu II wojny św.  Po modlitwie powszechnej i wspólnym odśpiewaniu w dwóch językach Modlitwy Pańskiej przekazano sobie znak pokoju a następnie dokonano poświęcenia chlebów, które trafiły do wszystkich zgromadzonych i stanowiły głęboki przykład dzielenia się nim we wzajemnej wspólnocie. Przed błogosławieństwem Ks. Arcybiskup dokonał także poświęcenia zegarów wieżowych – dzwonów i kurantów.

Ks. Robert Gołębiowski
aktualizowano: 2013-01-29 12:57