Kościoły

Barnim Kościół filialny pw Narodzenia NMP »

Barnim Kościół filialny pw Narodzenia NMP

Godziny mszy świętych.

Nd. 8:00 12:15
Śr. 17:30
Pt. 17:30
KOŚCIÓŁ - BARNIM Pierwsza wzmianką o Barnimie jest traktat z 1240 r., w którym książe Barnim I odstępuje Biskupowi kamieńskiemu sąsiednią wioskę Kunowo. W 1492 r. na wikariat w kościele parafialnym św. Krzyża w Barnimie powołano „mistrza” Paulusa Rotzke. W 1903 r. kościół spalił się całkowicie, pozostała jedynie wieża. Poprzednia budowla z kamieni polnych pochodziła z XV w. Wieża zwieńczona blankami przypomina obronne budowle. Ponad blankami wznosi się wysmukły 8 – boczny gotycki hełm murowany z cegły. Otwory okienne ostrołukowe. Na południowej elewacji wieży wyryte w tynku daty odnoszące się do restauracji i robót 1531, 1689, 1719, 1820, 1839, 1867, 1891, 1903, 1963, 1999. W wieży od południa portal 3 – uskokowy. Kościół filialny: pw. Narodzenia NMP poświęcony w 1950 r., przez ks. Alojzego Piłata. W 1978 roku ufundowano nowe ławki na chórze, przebudowano prezbiterium i sprawiono główny ołtarz z tabernakulum oraz ołtarz posoborowy z płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy. W 1979 we wszystkich oknach wymieniono szkła witrażowe. W 1980 zawieszono nowe 8 miedzianych żyrandoli. 12.10.1984 r. sprawiono miedziany świecznik, krzyż ołtarzowy o podstawie miedzianej i zamontowano lampę wieczną. W 1985 dokonano remontu wewnątrz wieży, wymieniono podesty i schody. W 1987 ogrodzono plac przykościelny. W latach 1988-1990 oczyszczono sklepienie kościoła z farby olejnej, odtworzono malowidła na ścianach tzw. czołganki z końca XIX wieku. Przełożono dachówkę na całej połaci dachu. W 1993 r. ufundowano dwa konfesjonały. W 1995 zrobiono chodnik prowadzący do kościoła. W 1996 oczyszczono z tynku ścianę wschodnią kościoła i dokonano jej konserwacji. 09.09.1997 r. ks. bp dr Jan Gałecki poświęcił ufundowane przez wiernych: Krzyż Misyjny, Figurę Matki Bożej Opieki, sedylia i ambonkę. W tym samym roku zamontowano dwie bramy zamykające plac kościelny. W 1999 zrobiono nowe schody prowadzące na chór, dokonano remontu wieży – elewacja zewnętrzna i zainstalowano nowy Krzyż na wieży. W 2001 roku dokonano remontu zewnętrznej strony elewacji kościoła. zbito tynk i przeprowadzono konserwacje obu ścian kościoła. W 2001 roku 14.05. Rodzice dzieci komunijnych ufundowali nową szafę do zakrystii. W 2003 roku wymieniono drzwi z obudową w zakrystii od strony kościoła. W tym roku ułożono opaskę z kamienia polnego wokół świątyni. W dniu 12.07.2005 roku sprawiono nowe ławki do kościoła sztuk 18. Na odpust w 2004 roku uzupełniono emporę chóru: podzielono na kwatery listwami, malowanie wzoru – dostosowanie do wyglądu sklepienia kościoła. W 2006 odnowiono malowidła kolorów (pasków) na stropie kościoła.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl