Kościoły

Golczewo Kościół parafialny pw św. Andrzeja Boboli »

Papieża Jana Pawła II nr 2 Golczewo Kościół parafialny pw św. Andrzeja Boboli

Godziny mszy świętych.

Nd. 8:00, 11:30, 17:00
Pn. 18:00, (w styczniu 16:00)
Wt. 18:00, (w styczniu 16:00)
Śr. 18:00, (w styczniu 16:00)
Cz. 18.00, (w styczniu 16:00)
Pt. 18:00, (w styczniu 16:00)
So. 17:00
Kościół w Golczewie stanął na wzgórzu w płn. - wsch. części miasta, przy historycznym trakcie komunikacyjnym, łączącym to wyniesienie z wzgórzem zamkowym z basztą (dziś ulica Zwycięstwa). Wzniesiony został z kamienia polnego w XV w. Był wówczas budowlą jednonawową, z gotyckim portalem w fasadzie zachodniej. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Dokumenty kościelne z 1627 r. wspominają o istnieniu wieży. W 1805 r. kościół powiększono w kierunku południowym, przedłużając ściany wschodnią i zachodnią o 8 m. Uzyskał wtedy wymiary 18,9 m (długość ściany północnej) x 17,85 m (ściana wschodnia). Kościół nie ma rzutu idealnego prostokąta, ściana południowa w wyniku przebudowy jest nieco ukośna. Nową, ceglaną wieżę wysokości 30 m wybudowano w 1882 r. Kościół przykrywa wysoki dach dwuspadowy.
Wnętrze kościoła jest jednonawowe, nakryte belkowanym stropem. Podparty jest on dwoma rzędami drewnianych, kolistych filarów. Wzdłuż ściany zachodniej umieszczona jest empora organowa z instrumentem (boczne empory zostały po wojnie rozebrane). Z dawnego wyposażenia zachowała się drewniana ambona (manieryzm, barok). Ustawiona jest na wtórnej podporze, w lewym narożniku nawy. Po przeciwnej stronie stoi neogotycka miedziana chrzcielnica z 1886 r. Ołtarze są współczesne.
W głównym ołtarzu znajduje się wizerunek patrona kościoła – św. Andrzeja Boboli. Lewy boczny ołtarz poświęcony jest czci Matki Bożej Częstochowskiej (zawiera też obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy), prawy czci Najświętszego Serca Jezusowego (także znajduje się tam obraz Jezusa Miłosiernego). W roku 2011 nad bocznym wejściem umieszczono obraz bł. papieża Jana Pawła II.
Kościół poświęcił 16 października 1945 r. ks. Henryk Kulikowski TChr, ówczesny wikariusz w Kamieniu Pomorskim. Parafię erygowano 1 czerwca 1951 r. Administrowali nią księża: ks. Piotr Kowalówka TChr (1947-1954), ks. Antoni Rauer TChr (1954 -1968), ks. Henryk Cudak (1968 -1980), ks. Wacław Kiersnowski (1980 -1994), ks. Alfons Nuernberg (1994 -2003). Obecny proboszcz ks. Wojciech Musiałek przybył do parafii 1 sierpnia 2003 r.
Parafia posiada kościoły filialne. Najstarszym jest neogotycki kościół z XIX w. w Uniborzu. Niewielka społeczność w miejscowości Gadom (liczy 40 rodzin) wybudowała kościół w 1997 r. We wsi Samlino kościół rozebrano w 1957 r. Mieszkańcy zorganizowali się w Komitecie Odbudowy Kościoła. Odbudowa na dawnych fundamentach ruszyła w 1998 r. Dziś budowla kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest już ukończona, świątynia ładnie się prezentuje.
Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi około 25%, z tego 2/3 przystępuje do Komunii św.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl