Kościoły

Kolin Kościół parafialny pw Przemienienia Pańskiego »

Kolin Kościół parafialny pw Przemienienia Pańskiego

Godziny mszy świętych.

Nd. 13:00
Śr. 17:00(zima), 18:00(lato)
Pt. 17:00(zima), 18:00(lato)
So. 17:00(zima), 18:00(lato)
Miejscowość Kolin położona jest nad Małą Iną, 13 km na południe od Stargardu Szczecińskiego, 1 kilometr od linii kolejowej Szczecin – Choszczno. Wieś w średniowieczu była własnością Zakonu Joanitów, których siedziba znajdowała się przy kościele św. Jana w Stargardzie Szczecińskim. Wzmiankowana jest po raz pierwszy w dokumencie wystawionym w 1299 r. przez księcia pomorskiego Barnima I Dobrego i jego matkę Mirosławę. Potwierdzając prawa joanitów do 12 wsi leżących w ziemi stargardzkiej, książę wymienia także „Colo” – Kolin. W latach 1653-1810 Kolin należał do brandenburskiego baliwatu prowincji) joanitów, tu znajdowała się siedziba zarządu joanickich dóbr. Gdy w 1811 r. ta ewangelicka gałąź zakonu uległa kasacie, Kolin został wykupiony przez dotychczasowego zarządcę Thiedego i pozostawał w rękach prywatnych do 1945 r. Pierwotny kościół średniowieczny nie zachował się. Obecna budowla kościoła powstała w prostej barokowej formie w 1662 r. Kościół jest orientowany, na planie prostokąta o wymiarach 18,9 m x 11,9 m. Zbudowany z kamienia polnego (ściana zachodnia z cegły), jest otynkowany. W latach 60. XX wieku przy ścianie południowej dobudowano salkę katechetyczną, dziś wykorzystywaną jako zakrystia. Budowlę pokrywa dach trójspadowy. Wnętrze jest jednoprzestrzenne, przykryte drewnianym deskowanym stropem. W centrum barokowy – XVII-wieczny ołtarz ambonowy (dziś pozbawiony ambony – jej miejsce wypełnia obraz Przemienienia Pańskiego) z gotyckimi rzeźbami św. Anny Samotrzeciej z lewej strony i św. Jana Chrzciciela z prawej. Od zachodu empora chóru (bez organów) wsparta na czterech słupach, pokryta polichromią (ornamentem roślinnym). Przy wschodniej ścianie kościoła znajduje się murowana dzwonnica z ozdobnym dzwonem z 1925 roku. Kościół po wojnie poświęcono dla kultu katolickiego 5 sierpnia 1945 r.
W latach 2008/09 przeprowadzono gruntowny remont kościoła. Zakres prac obejmował: wykonanie Izolacji Przeciwwilgociowej, zbicie tynku wewnątrz kościoła na wysokości 1m, (w całości na ścianach pod chórem i przy wejściu do kościoła oraz do zakrystii), Remont korony murów, Remont konstrukcji dachu, Remont konstrukcji stropu, Wymiana pokrycia dachu, Remont elewacji. Przeprowadzone prace zostały sfinansowane z ofiar zebranych przez mieszkańców Kolina oraz z otrzymanych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, Funduszu Kościelnego MSWiA, Starostwa Powiatowego w Stargardzie oraz Gminy Dolice.
W 2010 roku dzięki dotacji z ZUKZ w Szczecinie i zebranym środkom została przeprowadzona renowacja dwóch rzeźb gotyckich św. Anny Samotrzeć i św. Jana Chrzciciela.
W 2011 roku dzięki otrzymanej pomocy z Urzędu Gminy Dolice i Firmy Gustaw Securitas System założono Instalację włamania i p.pożarową.
W 2012 roku z ofiar zebranych przez mieszkańców Kolina została dokonana konserwacja i restauracja klasycystycznej złoconej ramy i obrazu olejnego „Przemienienie Pańskie”, zainstalowano nowy konfesjonał. Od czerwca do sierpnia trwały prace przy położeniu chodnika z kostki granitowej wokół kościoła. Inwestycja został zrealizowana przy wsparciu LGD "Ziemia Pyrzycka" i dzięki przyznanej dotacji na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 pt. ”Moja wieś, moją ojczyzną-dbajmy o dziedzictwo historyczne-ułożenie kostki granitowej wokół kościoła”.
W latach2012/2013 zamontowano w oknach kościoła i zakrystii witraże.
W 2013 roku na placu kościelnym został postawiony nowy drewniany krzyż i zamontowana została metalowa brama wejściowa prowadząca na teren kościelny.
W 2014 roku w prezbiterium kościoła zamontowano wykonane z marmuru ołtarz i ambonę.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl