Kościoły

Stepnica Kościół parafialny pw św. Jacka »

Stepnica Kościół parafialny pw św. Jacka

Godziny mszy świętych.

Nd. 9:00, 11:30,, 18:00
Pn. 18:00
Wt. 18:00
Śr. 18:00
Cz. 18:00
Pt. 18:00
So. 18:00
ze stepnickiej kroniki...

Kronikę Parafii w Stepnicy trzeba zacząć od wspomnienia o tych, którzy organizowali życie religijne na Pomorzu Zachodnim. Na pierwszym miejscu należy wymienić Administratora Apostolskiego na Ziemię Lubuską, Kamieńską i Prałaturę Pilską, ks. Dra Edmunda Nowickiego, który z upoważnienia ks. kard. Hlonda przybył na te ziemie w roku 1945 i osiedlił się w Gorzowie Wlkp.
Organizowaniem placówek duszpasterskich na ziemi Kamieńskiej, do której należała Stepnica, z polecenia ks. Administratora Apostolskiego zajęli się księża Towarzystwa Chrystusowego.

U „Herdera" pod hasłem STEPENITZ:
1) Stepnica – dopływ Łaby, uchodzi po 79 km koło Witterubergi
2) Kilka pomorskich miejscowości w powiecie Kamień, szczególnie miasto Stepnica (Gross Stepenitz) ulubione miejsce wycieczkowe Szczecinian, położone u ujścia Stepnicy do zatoki, z kąpieliskiem i przystań parowców (port) kolej wąska z Gryfie: 1700 protestanckich mieszkańców, państwowy sąd, mleczarnia tartaki.

Osiedle Stepnica istnieje od czasów niepamiętnych. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z roku 1278. Książe Pomorski Barnim II daje w lenno rycerzowi Bogomirowi z Wrocławia (Gottfried von Breslau) między innymi, wieś Stepnicę (STEPENITZE, STEPENYDZE).
Na tereni parafii Stepnica rozległą działalność prowadziły zakony. Obok szkoły, gdzie ulica Dworcowa dochodzi do Krzywoustego, aż do roku 1954 znajdował się zabytkowy budynek, posiadający miejscami sklepienia. Do czasów ostatniej wojny był to gmach miejscowego sądu. Pareset lat wcześniej budynek ten stanowił pałacyk myśliwski. Pierwotnie był to klasztor zakonnic – klarysek. W roku 1654 posiadał jeszcze więżę i dzwon. Klasztor w owych czasach to nie tylko miejsce czci Bożej, to ognisko kultury i oświaty, to szkoła ogólnokształcąca i zasadowa, w tym wypadku przede wszystkim dla dziewcząt. Po zagrabieniu wyposażenia klasztoru przez księcia pomorskiego, po rozpędzeniu zakonnic, budowla stała się zamkiem myśliwskim, który zamienił się w ruinę. Pod koniec XVII wieku budynek odbudowano na siedzibę urzędu.
„W pobliżu Goleniowa, otrzymali posiadłości pod koniec XIII wieku także Joannici, mianowicie w Stepniczce, Gąsierzynie, Żarnowie, poza tym prawo połowu ryb w zatoce. I ten zakon, prawdopodobnie w kilku miejscach, prowadził tu pracę oświatowo-wychowawczą". Część Stepniczki dostarczała wyposażenia klasztorowi zakonnic w grodzie Wolina.
Nieznany jest czas, w którym powstała parafia rzymsko-katolicka w Stepnicy, prawdopodobnie wkrótce po nawróceniu Pomorza przez św. Ottona, biskupa z Bambergu, a więc w latach 1124-1128. Św. Otton był uprzednio kapelanem na dworze króla polskiego Władysława Hermana, był wychowawca i przyjacielem Bolesława Krzywoustego, znał dobrze mowę i obyczaj polski.
Pierwsza wzmianka o proboszczu w Stepnicy pochodzi z roku 1406. Był nim Herman Heger. Oczywiście musiał on znać dobrze język polski. Historyk pomorski, Tomasz Kantzow powtarza dosłownie zdanie wypowiedziane przez przodka rodziny Bogdal z Wolina, który uderzył św. Ottona, a potem się nawrócił: „Bóg dal yzem zia nye zabel" (= Bóg dał, iżem cię nie zabił). A więc Pomorzanie mówili po polsku.
Przez trzy wieki (1180-1479) Pomorze walczy z Brandenburgia o wolność. Po Bogusławie X (+1524) szerzy się luteranizm i wpływy niemieckie.
Niemczy się i rodzina panująca. Pod wpływem zakonnika Bugenhagena urodzonego we Wolinie Książe zwołuje do Trzebiatowa nad Regą stany pomorskie, aby przyjęły reformację, na grudzień 1534 r. Książę napotkał na opór przedstawicieli wsi, którzy oświadczyli, że Boga trzeba więcej słuchać, niż ludzi. Przeciwne były reformacji niektóre miasta (Strzałów, Stargard, Szczecin). W roku następnym – 1535, pod nieobecność opozycji, książęta wbrew woli większości siłą zaprowadzają owy porządek. Około roku 1550 straż książęca usuwa wiernych Kościołowi księży, zaprowadza luteranizm.
W Stepnicy kościół spłonął w 1564 r. Drugi kościół rozpadł się w 1733 r. trzeci spalił się przed ukończeniem 1739 r. Obecny wybudowany w roku 1741 jest już czwarty. Otynkowany w latach 1840-41, odnawiany był potem przed 1914 r.
Przed rokiem 1939 jest tu 6 katolików. Należą do Parafii św. Ottona w Kamieniu. Ksiądz odprawia Mszę św. kilka razy do roku w szkole w Stepnicy. Od 1939 r. zwiększa się liczba katolików, przybywają m.in. Franciszek Walczak, Seweryn Kłosowicz, Zenon Gozakowski, Eugeniusz Szmigiel.

uzupełnienie kroniki za lata 1997-2003

Historia Parafii pw. św. Jacka w Stepnicy. (napiana przez ks. Zygmynta Kajuta w 1997r.)

Kuria Administracji Apostolskiej w Gorzowie Wlkp. dnia 17.06.1946r. zamianowała proboszczem parafii w Stepnicy ks. Jana Szyperskiego T.Chr. Nominację podpisał Administrator Apostolski ks. Edmnund Nowicki.
Od powstania parafii do roku 1954 należało 21 miejscowości. Obecnie należy 13.
W roku 1954 powstała parafia pw. Chrystusa Króla w Żarnowie z kościołem filialnym w Rzystnowie - dotąd obsługiwanym przez księdza proboszcza ze Stepnicy. W roku 1957 erygowano parafię Łożnica z kościołem filialnym w Trzechlu które również należały do parafii Stepnica. W parafii pw. św. Jacka w Stepnicy pozosta kościół filialny pw. św. Stanisława B.M. w Wierzchosławiu oddalony 13 km od Stepnicy. Wszystkie kościoły poewangelickie wymagały remo tu i dostosowania do kultu i liturgii rzymskokatolickiej.
Remontowane były przez wszystkich księży proboszczów. Od roku 1997 prowadzi się kapitalny remont zabytkowego kościoła parafialnego w Stepnicy, pod nadzorem Konserwatora Zabytków ze Szczecina.

Proboszczami byli:
ks. Jan Szyperski T.Chr - 1946-1948
ks. StanisLaw Zygiel T.Chr. - 1949-1952
ks. Jan Szyperski T.Chr. - 1952-1962
ks. Stanisław Leniart T.Chr. - 1962-1969
ks. Zygmunt Kajut - 1969-

Wikariuszami w tutejszej parafii byli:
ks. Leon Lis T.Chr - 1957
ks. Jan Porzycki T.Chr. - 1958
ks. Ludwik Słomiany T.Chr. - 1961-1963
ks. Karol Wójciak - 1986-1988
ks. Wojciech Puciato - 1988-1989
ks. Krzystof Sebastianow - 1990-1991
ks. Andrzej Buczma - 1991-1992
ks. Zbigniew Niemasik - 1992-1994
ks. Wojciech Kois - 1994-1996
ks. Mariusz Kozicki - 1996-1997
ks. Jarosław Iwaniec - 1997-

Po podziale parafii z tut. miejscowości nie wyszedł żaden ksiądz.
Od początku powstania parafii naucznie religii odbywało się w Szkołach Podstawowych, a gdy religię usunięto ze szkół, katechizacja odbywała się w punktach katechetycznych, często "wędrownych" w miejscowościach w których istaniała szkoła. Od roku 1990 odbywa się katechizacja w Zbiorczej Szkole Podstawowej w Stepnicy.
W Szkołach Podstawowych, w punktach katechetycznych i Zbiorczej Szkole Podstawowej w Stepnicy dotąd uczyło 15 katechetów:
ks. Jan Szyperski T.Chr, ks. StanisLaw Zygiel T.Chr, ks. Leon Lis T.Chr, ks. Jan Porzycki T.Chr, ks. Ludwik Słomiany T.Chr, ks. Stanisław Leniart T.Chr, ks. Zygmunt Kajut, ks. Karol Wójciak, ks. Wojciech Puciato, ks. Krzystof Sebastianow , ks. Andrzej Buczma, ks. Zbigniew Niemasik, ks. Wojciech Kois, ks. Mariusz Kozicki, ks. Jarosław Iwaniec.

Stepnica, dnia 27 kwietnia 1998 /-/ks. Zygmunt Kajut proboszcz
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone