Kościoły

Szczecin Kościół parafialny pw św. Mikołaja »

Golisza Szczecin Kościół parafialny pw św. Mikołaja

Godziny mszy świętych.

Nd. 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00
Pn. 7:00, 18:00
Wt. 7:00, 18:00
Śr. 7:00, 18:00
Cz. 7:00, 18:00
Pt. 7:00, 18:00
So. 7:00, 18:00
Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Szczecinie
Szczeciński kościół pw św. Mikołaja Biskupa znajduje się przy ulicy Golisza, a zatem umiejscowiony jest w dekanacie Szczecin - Żelechowa, w archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej. Ta parafia szczecińska została erygowana dekretem arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego na Boże Narodzenie 2004 roku, co stanowi ją najmłodszą w całym dekanacie. Została utworzona z części dotychczasowych parafii pw: Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Stanisława Kostki. Patrocinium mikołajowe wybrane przez pierwszego proboszcza i biskupa miało stanowić celowe nawiązanie do istniejącej w mieście od XIII w. parafii z kościołem poświęconym św. Mikołajowi patronowi marynarzy i portowców, który w 1811 r. spłonął oraz do działającej na jego terenie cerkwi, co dać miało asumpt do pogłębionego dialogu ekumenicznego. Pierwsze msze odbywały się na placu pod gołym niebem. Szybko jednak powstała kaplica, którą poświęcono dnia 1 czerwca 2005 roku. Kaplicę i właściwy budynek kościelny, który powstał w latach 2009 - 2012 zaprojektowała architekt Anna Zaniewska. Budowę kościoła rozpoczęto 10 marca 2009 roku. Dnia 2 czerwca tegoż roku arcybiskup Andrzej Dzięga poświęcił kamień węgielny który spoczął u podstaw domu bożego. Ostateczne poświęcenie nastąpiło dnia 6 grudnia 2012 roku. Dotychczasowa kaplica w latach 2013 - 2014 została zamieniona w dom parafialny.
Budynek powstał na skwerze przy zbiegu ulic Golisza i Komuny Paryskiej. W terenie jest dość charakterystyczny ze względu na zastosowanie do budowy tzw. cegły klinkierowej. Ponadto należy nadmienić, iż jako budynek współczesny został wyposażony w szkielet żelbetowy oraz ściany wykonane z porothermu. Według projektu Zaniewskiej przyjmuje formę bazyliki, gdzie nawa główna o wysokości 12 metrów jest wyższa od dwóch towarzyszących jej naw bocznych o wysokości 5 metrów. Od strony z wejściem została przewidziana również 25 metrowa wieża dzwonna z zegarem.
Wnętrze świątyni jest jasne i przestronne, a punktem najważniejszym jest prezbiterium. Ponadto w owej strefie sacrum pod stopami Ukrzyżowanego Chrystusa znajduje się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Pod ołtarzem zostały złożone relikwie czyli „manna” św. Mikołaja. Kościół posiada 27. głosowe organy zakupione w Niemczech. Wykonane zostały przez firmę M. Weise Platting-Bayern z Monachium w 1962 roku.
Po dziś dzień duszpasterzem dbającym o wspólnotę wiernych oraz kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Szczecinie jest ksiądz proboszcz Ryszard Kamiński.

Kościoły i kaplice na terenie parafii

• Kościół parafialny pw św. Mikołaja
    Szczecin Kościół parafialny pw św. Mikołaja »
  • Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii